Produkcje Warner Bros. Discovery z 14 nominacjami do Oscarów i 16 do Złotych Masek!

Aktualnie czytasz: Produkcje Warner Bros. Discovery z 14 nominacjami do Oscarów i 16 do Złotych Masek!
5 produkcji pochodzących z grupy Warner Bros. Discovery zostało wyróżnionych przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej. Filmy fabularne „Elvis” i „Batman” oraz dokumentalne „Wszystko, co żyje”, „Całe to piękno i krew” oraz „Nawalny” otrzymały łącznie czternaście nominacji do Oscara i szesnaście do Złotej Maski – jednych z najważniejszych nagród w przemyśle filmowym.

„Elvis”, obrazujący historię wieloletniej relacji króla Rock’n’Rolla z jego enigmatycznym menedżerem, zdobył aż 8 nominacji do Oscara. Film ma szansę na nagrodę m.in. w dwóch najważniejszych kategoriach, dla najlepszego filmu i najlepszego aktora pierwszoplanowego. W postać Elvisa fenomenalnie wcielił się Austin Butler, który za tę rolę zdobył już nagrodę na gali Złotych Globów. Produkcja, która już zapisała się w historii kina, powalczy także o laur za najlepsze zdjęcia, montaż, kostiumy, scenografię, dźwięk oraz charakteryzację i fryzury. Film „Batman” został doceniony przez Akademię w trzech kategoriach. Obraz ma szansę zdobyć statuetkę za najlepszą charakteryzację i fryzury, dźwięk oraz efekty specjalne.

Oprócz filmów fabularnych z rodziny Warner Bros. Discovery, Amerykańska Akademia Filmowa doceniła nominacjami w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny także trzy produkcje HBO. Wśród wyróżnionych tytułów znalazł się obraz „Wszystko, co żyje” (“All That Breathes”), którego akcja rozgrywa się w New Delhi. Dokument opowiada historię dwóch braci, którzy w trakcie zamieszek społecznych robią wszystko, żeby ocalić kanię czarną - ptaka odgrywającego kluczową rolę w ekosystemie metropolii.

Kolejnym dokumentem, który powalczy o Oscara jest film „Całe to piękno i krew” (“All the Beauty and the Bloodshed”) przedstawiający życie fotografki i aktywistki Nan Goldin. Artystka toczy walkę z rodziną Sacklerów, potentatów farmaceutycznych, będących w dużej mierze odpowiedzialnych za sporą liczbę ofiar epidemii opioidów. Nominację zdobyła też produkcja HBO Max i CNN Films „Nawalny” (“Navalny”) szczegółowo dokumentująca próbę otrucia w 2020 roku Aleksieja Nawalnego, lidera rosyjskiej opozycji i byłego kandydata na prezydenta. Dystrybutorem filmu jest Warner Bros. Pictures.

Ceremonia wręczenia Oscarów odbędzie się w nocy z 12 na 13 marca polskiego czasu.

To nie wszystko! Produkcje Warner Bros. Discovery zostały wyróżnione także przez Brytyjską Akademię Sztuk Filmowych i Telewizyjnych. Przyznawane przez nią nagrody są uważane za zapowiedź wyniku wyścigu oscarowego. W tym roku, obrazy WBD zdobyły łącznie aż 16 nominacji do Złotej Maski. „Elvis” dostał ich 9 (w kategoriach: film, aktor pierwszoplanowy, dobór obsady, zdjęcia, montaż, scenografię, kostiumy, charakteryzację i fryzury oraz dźwięk). Film “Batman” powalczy w czterech kategoriach - najlepsze zdjęcia, scenografia, charakteryzacja i fryzury oraz efekty specjalne. W wyścigu o statuetkę dla najlepszego pełnometrażowego filmu dokumentalnego wezmą udział - „Wszystko, co żyje”, „Całe to piękno i krew” oraz „Nawalny”. Nagrody BAFTA zostaną przyznane 19 lutego.

podziel się: