Międzynarodowa Nagroda dla Kobiet Niezwykłej Odwagi (ang. International Women of Courage Award – IWOC) wyróżnia kobiety z różnych części świata, które wykazując się wyjątkową odwagą i umiejętnościami przywódczymi, często nie bez osobistego ryzyka, działają na rzecz pokoju, sprawiedliwości, praw człowieka, równości płci i zwiększania roli kobiet. Tegoroczna ceremonia wręczenia Międzynarodowej Nagrody dla Kobiet Niezwykłej Odwagi po raz pierwszy odbędzie się w Białym Domu na zaproszenie pierwszej damy USA, Jill Biden. Bianka Zalewska została wskazana jako kandydatka do otrzymania do nagrody za „odważne i bezinteresowne dokumentowanie wojny w Ukrainie i działanie od ponad dekady na rzecz narodu ukraińskiego”. W uzasadnieniu nominacji napisano: “w 2014 roku doznała poważnych obrażeń ciała na linii frontu w Ukrainie. Mimo to nie zrezygnowała z pracy reportażystki, działając na rzecz Ukraińców i osobiście dostarczając im pomoc zarówno w Ukrainie, jak i w Polsce. Kontynuowała swoją misję wbrew kampanii dezinformacyjnej i wymierzonym w nią i jej rodzinę groźbom, a także mimo stale obecnego zagrożenia podczas częstych wyjazdów służbowych do Ukrainy. Bianka nadal osobiście przyjmuje ukraińskich uchodźców, organizując i koordynując akcje humanitarne. Ponadto, jako dziennikarka Dzień Dobry TVN, najchętniej oglądanego programu porannego, publicznie wspiera integrację ukraińskich uchodźców w Polsce”.
International Women of Courage Award to nagroda przyznawana kobietom za odwagę. Nieustępliwość Bianki w realizowaniu misji dziennikarstwa – czyli niesienia prawdy – jest imponująca i inspirująca. Jej reportaże dla Dzień Dobry TVN oraz poruszające rozmowy z pierwszą damą Ukrainy – Oleną Zełeńską czy merem Kijowa – Witalijem Kłyczko, stanowią dla wielu Polek i Polaków źródło motywacji. Przypominają o potrzebie niesienia pomocy uchodźcom i osobom, które wciąż mieszkają na terenie Ukrainy w poczuciu niepewności o to, co przyniesie kolejny dzień. Jestem dumna, że praca i wysiłek Bianki zostały dostrzeżone także poza granicami Polski i Ukrainy. Z perspektywy grupy z amerykańskim rodowodem docenienie naszej dziennikarki przez Departament Stanu USA to niezwykle ważne i doniosłe wyróżnienie. Z całego serca gratuluję Biance.
Jak podkreślono w uzasadnieniu nominacji Bianka Zalewska tworzy własny zbiór świadectw i reportaży o trwającej wojnie. Mimo, że jej działania sprawiają, że znajduje się celowniku rosyjskich służb, dziennikarka pozostaje nieustraszona. Kontynuuje przyjmowanie ukraińskich uchodźców, ujawnia rosyjskie okrucieństwa, przekazuje wiarygodne informacje z linii frontu oraz dostarcza pomoc na teren Ukrainy.
Otrzymanie International Women of Courage Award to dla mnie zwieńczenie dekady mojej działalności na rzecz Ukrainy. Nagrodę dedykuję wszystkim Ukrainkom, które dzielnie walczą o swoją ojczyznę i relacjonują brutalność agresora. Z oczywistych względów nie wszystkie mogą być w tym momencie nagrodzone i odbierać to wyróżnienie w Waszyngtonie – ale każdej z nich należy się pamięć. To także nagroda dla Polek, które otworzyły swoje serca i domy dla ukraińskich uchodźców, organizują akcje humanitarne, a także wyjeżdżają na front jako dziennikarki, wolontariuszki i sanitariuszki. Odwaga i niezłomność ich wszystkich codziennie inspiruje mnie do dalszego działania.
Międzynarodowa Nagroda dla Kobiet Niezwykłej Odwagi (ang. International Women of Courage Award – IWOC) została ustanowiona w 2007 roku przez Condoleezzę Rice, ówczesną sekretarz stanu w administracji prezydenta Geogre’a W. Busha. Od tego czasu przyznawana jest corocznie przez Departament Stanu Stanów Zjednoczonych Ameryki. Kandydatki do nagrody są wskazywane przez ambasady amerykańskie a laureatki zapraszane do Waszyngtonu, aby odebrać nagrody od Pierwszej Damy i Sekretarza Stanu na uroczystej ceremonii, która odbywa się w okolicach Międzynarodowego Dnia Kobiet. Dotychczas wyróżnienie otrzymało 180 kobiet z 80 krajów. Laureatki, którym wręczana jest nagroda, otrzymują również granty od organizacji American Women for International Understanding.